Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
77 %
1.5kmh
75 %
Hën
22 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
17 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Kryeministri betohet në Presidencë, Rama dhe Meta shtrëngojnë duart

spot_img

Lajme të ngjashëm

a0bafb62ecb1a0d40b31f0035fb3468a

Kryeministri Edi Rama është betuar i pari sot në ceremoninë e zhvilluar në Presidencë.

Qeveria e re është pritur nga presidenti Ilir Meta, ndërsa pas Ramës ka vijuar betimi i ministrave të rinj.

Rama dhe Meta, të buzëqeshur kanë shtrënguar duart gjatë ceremonisë ku është i pranishëm edhe kryetari i ri i Kuvendit, Gramoz Ruçi.

dge4hy45hy5hy.jpg

Ja kabineti i qeverisë “Rama 2”:

Kryetar i Kuvendit – Gramoz Ruçi

Zëvendëskryeministre  Senida Mesi, e cila u zgjodh për herë të parë këtë sesion si deputete e Shkodrës.

Ministër i Shtetit për Shqiptarët Jashtë (diasporën) do të jetë Pandeli Majko, që ka një karrierë të gjatë në Partinë Socialiste.

Ministre e Shtetit për Sipërmarrësit – Sonila Qato, e cila deri tani ka mbajtur postin e Drejtoreshës së Agjencisë së Trajtimit të Pronave.

Ministër i Brendshëm-Fatmir Xhafaj, i cili e mbajti këtë poste edhe në tre muajt e fundit të qeverisjes së kaluar.

Ministre e Mbrojtjes– Olta Xhaçka, që në muajt e fundit të qeverisjes së kaluar mbante postin e Ministres së Punës.

Ministre e Drejtësisë– Etilda Gjonaj

Ministria e Ekonomisë dhe Financave – Arbën Ahmetaj, i cili në mandatin e kaluar drejtoi fillimisht Ekonominë dhe më pas kaloi tek financat. Kjo superministri, përveç ekonomisë, do të marrë edhe mirëqenien sociale.

Ministër i Jashtëm do të vijojë të mbetet Ditmri Bushati

Ministria e Energjisë bashkohet me Infrastrukturën – Damian Gjiknuri, që deri tani ka drejtuar energjinë.

Ministrër i Bujqësisë – Niko Peleshi, ish zëvendëskryeministri në mandatin e kaluar.

Ministër i Turizmi dhe Mjedisit – Blendi Klosi, ish ministër i shtetit.

Ministre e Kulturës – Mirela Kumbaro, e cila ka mbajtur të njëjtin post edhe në mandatin e kaluar.

Ministre e Rinisë Arsimit dhe Sportit – Lindita Nikolla, i njëjti post si mandatin e kaluar

Ministre e Shëndetësisë dhe Kujdesit Social – Ogerta Manastirliu, e cila ishte ministre e shëndetësisë muajt e fundit të mandatit të kaluar.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img