Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
3.1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 27 Nëntor, 2021
spot_img

Kryeministri armen: Turqia po ringjall Perandorinë Osmane, priteni në Vjenë nëse kalon nga ne

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2d2114dcb6243a84110cb81827355fc5

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan tha se qëllimi i Turqisë është i qartë, ringjallja e Perandorisë Osmane.

“Unë pres një pozicion të qartë. Nëse bashkësia ndërkombëtare nuk e vlerëson siç duhet rëndësinë gjeopolitike të asaj situate, atëherë Evropa mund të presë Turqinë pranë Vjenës,” tha Pashinyan në një intervistë për gazetën gjermane “Bild”.

Sipas tij, kjo lidhet me politikën imperialiste të Ankarasë.

Ai tha se Nagorni-Karabaku dhe Armenia tani janë “vija e parë e civilizimit”.

“Problemi është se armenët në Kaukazin e Jugut janë pengesa e fundit për zgjerimin e Turqisë në veri, jug-lindje dhe lindje. Politika imperialiste e Turqisë kapërcen Kaukazin e Jugut. Vetëm shikoni veprimet e Turqisë në Mesdhe, Libi, Lindjen e Mesme, Irak dhe Siri, por edhe Evropën kontinentale. Nëse Turqia arrin të realizon këto, pritni ata në Vjenë”, theksoi Pashinyan.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img