Kryeministri armen trondit botën: Mund të plasë sërish lufta...

Publikuar tek: bota, më 16:45 30-11-2020 Kryeministri armen trondit botën: Mund të plasë sërish lufta... Kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan me disa ushtarë

Sot në mesnatë plotësohet afati final, brenda të cilit Armenia duhet të tërhiqet plotësisht nga territori i Azerbajxhanit, përfshi edhe Nagorni Karabakhun.

Trupat azere kanë marrë nën kontroll pjesën më të madhe të shtatë rajoneve që mbaheshin të pushtuara nga Armenia.

Nga ana tjetër kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan bëri disa paralajmërime të forta duke thënë se janë përballë një situate që mund të sjellë një tjetër luftë.

“Na thonë pse tërhiqeni nga shtatë rajonet? Çfarë të bëjmë? Nëse nuk tërhiqemi rifillon sërish lufta dhe bota do të na shohë si nxitës të konfliktit. Ne bëmë një marrëveshje dhe i dhamë fund luftës”, tha Pashniyan.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Joe Biden ka zgjedhur 7 gra për t'u marrë me komunikimin (EMRAT)
BITCOIN shënon rritjen më të lartë të të gjitha kohërave, zbuloni çmimin e ri »
Article Logic
Execution time: 0.0098259449005127
array(1) { ["section"]=> string(66) "kryeministri-armen-trondit-boten-mund-te-plase-serish-lufta-229669" }