Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Kryemadhi takim me studentët e Fakultetit të Ekonomisë: Duhet të bëjmë çdo gjë që potencialin e rinisë shqiptare ta mbajmë këtu

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me studentët e Fakultetit të Ekonomisë.

Kryemadhi shkruan se më të rinjtë kanë folur për mangësitë që ka sistemi i arsimit si dhe për Kartën e Studentëve, që sipas kryetares së LSI është një premtim i pambajtur.

albsig

spring

Kryemadhi thotë se duhet bërë çdo gjë për të sjellë një ndryshim cilësor, që potencialin e rinisë shqiptare ta mbajmë në vend, për të ndërtuar me vizionin e tyre Shqipërinë tonë europiane.

“Një pasdite e shkëlqyer me studentët e talentuar nga Fakulteti i Ekonomisë.

Frymëzuese idetë e tyre të qarta, se si përmes politikave të duhura, potenciali i ekonomisë së vendit mund të vendoset në shërbim të mirëqenies së çdo familje në vend. Kjo është ndjenja e përkujdesjes që i mungon qeverisjes aktuale.

Folëm edhe për mangësitë e sistemit tonë arsimor, i cili nuk u ofron trajnimet e nevojshme, që t’i aftësojnë për tregun e punës, apo për Kartën e Studentit, që si një premtim i pambajtur ka mbetur një politikë boshe, pa ofruar asnjë lehtësi financiare ndaj studentëve.

Mungesa e perspektivës së punësimit, shkalla e lartë e taksave, kostoja e lartë dhe e papërballueshme e jetesës, borxhi publik i fryrë prej koncesioneve dhe PPP klienteliste, janë disa prej faktorëve që e ka bërë rininë ta shohi të ardhmen jashtë Shqipërisë.

Duhet të bëjmë çdo gjë për të sjellë një ndryshim cilësor, që potencialin e rinisë shqiptare ta mbajmë këtu, për të ndërtuar me vizionin e tyre Shqipërinë tonë europiane” shkruan Kryemadhi në postimin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img