Tirana
light rain
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
9 °
Mar
6 °
E premte, 27 Janar, 2023

Kryemadhi paraqet fakte të reja për inceneratorin e Tiranës: Klodian Zoto ka paguar afro 2 miliard lekë për 19 kompani

spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputetja e Partisë së Lirisë,  Monika Kryemadhi, ka paraqitur ditën e sotme fakte të reja lidhur me aferën e inceneratorit të Tiranës.

Ajo u shpreh në një deklaratë për mediet se Klodian Zoto ka paguar mbi 2 mld lekë për 19 kompani, por sipas saj ajo që të bën përshtypje janë Lumi-06 Elvis 03 Group dhe Elvis Co.

Sipas Kryemadhit vlera e grabitur shkon rreth 19 milionë dollarë, teksa shton se këto pagesa Zoto i ka bërë në vitin 2018-2019-2020-2021.

Kryemadhi: Sot në situatën që po kalojnë shqiptarët me rritjen e çmimeve, ajo që të bën përshtypje, sot vetëm 7 koncensione arrin 60% të buxhetit të shtetit, dhe në fakt ajo që të bën përshtypje është morali dhe guximi që merr kryeministri duke tundur flamurin e ndershmërisë, por sa herë ka probleme për justifikim parash, kërcënon përmes SPAK dhe ofendon dhe bullizon opozitën.

Një nga gjërat kryesore që do vazhdoj të merrem është çështja e inceneratorëve. Po hyj direkt në temë, Klodian Zoto ka paguar rreth 2 mld lekë për 19 kompani. Ajo që të bën përshtypje janë Lumi-06 Elvis 03 Group dhe Elvis Co. Vlera e grabitur shkon rreth 19 milionë dollarë.

Këto pagesa Klodian Zoto i ka bërë në vitin 2018-2019-2020-2021. Ndërkohë që dje kryeministri thonte që janë paditur nga Drejtoria e Tatimeve. Kur janë paditur si i kanë lejuar të paguhen dhe të marrin paratë. Nuk është e vërtetë që prokuroria i ka dhënë dokumentet LSI. Në gjithë këtë histori, ky incenerator është afatgjatë, deri në 2047, pra qytetarët do i paguajnë nga 10 milionë dollarë vit për vit.

Më shumë


spot_img
spot_img