Tirana
clear sky
37.5 ° C
37.5 °
37.5 °
20 %
2.1kmh
0 %
Pre
36 °
Sht
34 °
Die
34 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kryediplomati gjerman: Kosova KUSHT për SERBINË për të hyrë në Bashkimin Evropian

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3f879e29f340363f8272df74bdf9f86d

Ministri i jashtëm i Gjermanisë, Heiko Mass, ka thënë në një intervistë ditën e sotme se një nga kushtet kryesore të Serbisë për të hyrë në Bashkimin  Evropian është që të pranojë pavarësinë e Kosovës.

Ministri është shrehur se marrëdhëniet e pazgjidhura midis Kosovës dhe Serbisë kushtojnë shumë për të dyja vendit, duke qenë se problemet e tyre sjellin pasoja për zhvillimin ekonomik dhe kështu ndikohet i gjithë rajoni.                                                                                

Ai ka theksuar se një zgjidhje e tillë do të ishte një rrugë e hapur e Serbisë drej Bashkimit Evropian.

“Rregullimi i marrëdhnieve të pazgjidhura mes Beogradit dhe Prishtinës është një nga kushtet për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Afatet ose disa dinamika të paracaktuara për anëtarësim në Bashkim nuk ekzistojnë, por do të ishte mirë nëse negociatat me Serbinë janë më dinamike. Fakti që Qeveria e Serbisë ka njohur domosdoshmërinë e reformave është një fakt që na bën të lumtur. Kur bëhet fjalë për zbutjen e pasojave të pandemisë së koronavirusit, BE do të jetë një partner me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe do t’i sigurojë rajonit një ndihmë prej rreth 12 miliardë euro”, ka thënë kryediplomati gjerman në një intervistë për mediumin serb Kurir.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img