Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Kryebashkiaku i Mariupolit ngre alarmin: Kolera mund të vrasë qindra njerëz, trupat e pajetë po helmojnë ujin në qytet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boychenko ka bërë të ditur se kolera dhe sëmundje të tjera vdekjeprurëse, mund të vrasin mijëra njerëz në qytetin e pushtuar nga rusët, në jug të Ukrainës.

Ai tha se kufomat po dekompozohen me rritjen e temperaturave dhe se puset me ujë ishin kontaminuar nga kufomat e njerëzve të vrarë gjatë javëve të bombardimeve dhe rrethimit rus.

Sipas tij mbledhja e trupave të vrarë nga pushtuesit rusë të qytetit po vazhdon ngadalë.

“Ka shumë të vdekur në qytet. Ata nuk i kanë pastruar trupat e atyre që vranë nga bombardimet. Shumë trupa janë ende nën rrënoja. Problemi shtohet nga mungesa e grumbullimit të mbeturinave – sistemi nuk ka funksionuar që nga shkurti. Situata po përkeqësohej duke qenë se tani ishte verë dhe nxehtësi, me shiun e dendur që shkatërroi varrezat e improvizuara si dhe mungesën e sistemeve funksionale të ujit dhe kanalizimeve, tha ai.

Përzierja që rezulton rrjedh drejt lumenjve dhe puseve, ku njerëzit e tërheqin dhe e përdorin atë. Ky ujë tashmë është i helmuar. Ajo tashmë është përhapur në të gjithë qytetin. Autoritetet e pushtimit sjellin ujë në qytet, por jo mjaftueshëm. Njerëzit ende shkojnë në puset dhe marrin atë ujë të helmuar. Më herët sot, ministria e mbrojtjes e Britanisë tha se ekzistonte rreziku i një shpërthimi të madh kolere në Mariupol, sepse shërbimet mjekësore ishin afër kolapsit. Rusia po lufton për të ofruar shërbime publike bazë për popullsinë në territoret e pushtuara nga Rusia, tha kryebashkiaku i Mariupolit.

Më shumë
spot_img
spot_img