Tirana
clear sky
-4.5 ° C
-4.5 °
-4.5 °
74 %
1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Kroacia pranohet në zonën Shengen, pa kufij, refuzohet Rumania dhe Bullgaria

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian kanë votuar për pranimin e Kroacisë në zonën Shengen me 26 vende, pa kufij, por kanë refuzuar Rumaninë dhe Bullgarinë. Votimi u prit me lehtësim në Zagreb, por zemërim dhe shqetësim në Bukuresht dhe Sofje.

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë tha se ishte një ditë e keqe për Evropën. Komisioni Evropian kishte mbështetur të tre vendet që plotësonin kriteret e nevojshme për t’u bashkuar me zonën, e cila përfshin 420 milionë njerëz.

“Unë jam gjithashtu i zhgënjyer,” tha komisionerja e çështjeve të brendshme të BE, Ylva Johansson. Kroacia u bashkua me BE në 2013; Rumania dhe Bullgaria u bënë shtete anëtare gjashtë vjet më parë.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç vlerësoi vendimin, që do të thotë se Kroacia do të çmontojë pikat e saj kufitare me fqinjët e BE-së, Slloveninë dhe Hungarinë në 1 janar, në të njëjtën ditë kur ajo bashkohet me euron.

E krijuar në vitin 1985, zona Shengen lejon njerëzit dhe mallrat të udhëtojnë lirshëm, zakonisht pa treguar dokumente udhëtimi ose doganore. Zona përfshin 22 nga 27 shtetet e BE-së, si dhe Norvegjinë, Zvicrën, Islandën dhe Lihtenshtajnin.

Më shumë


spot_img

spot_img