Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kroacia do të bllokojë Serbinë në negociatat me BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kroacia ka paralajmëruar se do të bllokojë Serbinë, në negociatat me Bashkimin Europian. Ky paralajmërim  vjen edhe si rrjedhojë edhe ligjit për procesin e krimeve të luftës. Me këtë ligj Serbia ngre akuza dhe arreston shtetas të huaj.

“Serbia nuk mund të ketë kompetenca për të gjykuar një shtetas të Kroacisë për krim që dyshohet të jetë bërë në territorin e Kroacisë ndaj një qytetari tjetër të Kroacisë“, ka thënë ministri i Drejtësisë i Republikës së Kroacisë, Orsat Mileniq, i cili ka thënë se Serbia po e keqpërdor këtë jo vetëm ndaj shtetasve të Kroacisë, por edhe të Bosnjë e Hercegovinës, Kosovës e mund ta bëjë edhe ndaj Sllovenisë.

Data 9 shkurt  shënon nisjen e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës në Bruksel, ku do të marrin pjesë kryeministri i Kosovës Isa mustafa dhe ai i Serbisë Aleksandër Vucic. Dialogu do tëdrejtohet nga italiania Federica Mogherini.

 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img