Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Rajoni

Kroacia do të bllokojë Serbinë në negociatat me BE

Shkruar nga Newsbomb

Kroacia ka paralajmëruar se do të bllokojë Serbinë, në negociatat me Bashkimin Europian. Ky paralajmërim  vjen edhe si rrjedhojë edhe ligjit për procesin e krimeve të luftës. Me këtë ligj Serbia ngre akuza dhe arreston shtetas të huaj.

“Serbia nuk mund të ketë kompetenca për të gjykuar një shtetas të Kroacisë për krim që dyshohet të jetë bërë në territorin e Kroacisë ndaj një qytetari tjetër të Kroacisë“, ka thënë ministri i Drejtësisë i Republikës së Kroacisë, Orsat Mileniq, i cili ka thënë se Serbia po e keqpërdor këtë jo vetëm ndaj shtetasve të Kroacisë, por edhe të Bosnjë e Hercegovinës, Kosovës e mund ta bëjë edhe ndaj Sllovenisë.

Data 9 shkurt  shënon nisjen e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës në Bruksel, ku do të marrin pjesë kryeministri i Kosovës Isa mustafa dhe ai i Serbisë Aleksandër Vucic. Dialogu do tëdrejtohet nga italiania Federica Mogherini.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese