Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Krizë politike në Itali, Di Maio bën thirrje për zgjedhje të reja në qershor

spot_img

Lajme të ngjashëm

Lideri i partisë populiste të Italisë, Luigi Di Maio ka bërë thirrje për zgjedhje të reja në qershor për të zgjedhur se kush do të qeverisë vendin. Pas votimit në muajin mars ku Lëvizja 5 yjet mori pjesën më të madhe të votave, bisedimet për të formuar një koalicion kanë dështuar deri më tani.

“Nuk shoh zgjidhje tjetër.  Duhet t’i rikthehemi votimit sa më shpejtë të jetë e mundur”, u shpreh Luigi Di Maio.

Zgjedhjet e datës 4 mars i dhanë një rezultat pozitiv edhe aleancës së qendrës së djathtë, të udhëhequr nga partia anti-emigrim, Liga e Veriut. Kjo e fundit drejtohet nga Matteo Salvini, që është gjithashtu lider i aleancës së qendrës së djathtë.

Di Maio ka thënë më parë se do të arrijë një koalicion me Ligën e Veriut, vetëm nëse Salvini largon partinë aleate Forza Italia, që drejtohet nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi. Ky lajm trazoi tregjet e borxhi dhe të kapitalit në tregtinë e parë të javës. Yield-i i titujve 10-vjeçar të Italisë u rrit në 1.802%, duke e zgjeruar hendekun me benchmark-un e Gjermanisë në 128 pikë bazë. Edhe tregu i aksioneve në vend pësoi goditje, me indeksin FTSE MIB që ra ndjeshëm  dhe ishte i vetmi në Europë me performancë negative.

 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img