Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Kriza e refugjatëve, Turqia ‘ultimatum’ BE-së: Hiqni vizat dhe na jepni 3 mld euro të tjera

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Turqia nga Bashkimi Evropian (BE) ka kërkuar që deri në fund të qershorit të këtij viti të heq regjimin e vizave për shtetasit turq.

Sipas një burimi të “AA” nga qeveria e Turqisë, Ankara nga BE-ja ka kërkuar që deri në fund të qershorit të heqë regjimin e vizve për shtetasit turq, të sigurojë një fond shtesë prej tre miliardë euro, përveç tre miliardë eurove të dedikuara për refugjatët sirianë.

Autoritetet turke nga Brukseli kanë kërkuar që BE-ja nga Turqia të marrë një refugjat për çdo refugjat të ri që pranon Ankaraja zyrtare.

Krerët e BE-së thuhet se janë duke i shqyrtuar propozimet e lartpërmendura të autoriteteve turke.

Përndryshe, në draftin i cili ishte përgatitur gjatë takimit të sotëm të Samitit BE-Turqi në Bruksel, theksohet lista e veprimeve për të dyja palët për t’i dhënë fund krizës së refugjatëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img