Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
81 %
1.5kmh
0 %
Pre
15 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 16 Prill, 2021
spot_img

Kriza e emigrantëve në kufirin Meksikë-SHBA, numri i fëmijëve të pashoqëruar shënon rritjen më të lartë në muajin mars

spot_img

Lajme të ngjashëm

Rreth 19,000 fëmijë që udhëtonin të pashoqëruar kanë kaluar kufirin nga Meksika për në SHBA, kanë marrë mbështetjen e qeverisë amerikane. 

Autoritetet thanë se ky ishte numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë, si dhe një ‘provë e madhe’ për Presidentin Joe Biden, i cili ka kundërshtuar disa nga metodat për migracionin nga paraardhësit të tij.

Sipas autoriteteve numri i fëmijëve që udhëtojnë vetëm (disa nën moshën 3 vjeç) është rritur së tepërmi gjatë muajit mars, dyfishuar në krahasim me muajin shkurt. Ndërsa familjeve të cilat jetojnë përgjatë kufirit meksikan, nuk u lejohet të mbajnë njerëz të huaj dhe emigrantë më shumë se tre ditë, por që përgjithësisht ata e bëjnë këtë, u shprehën autoritetet.

Qeverisë i duhet tashmë që të punësojë personel për t’u kujdesur për fëmijët për një kohë të gjatë. Më shumë se 4,000 njerëz u vendosën në një kamp me çadra në Donna të Texas-it, ku flinin në dyshekë dhe batanije metalike në muajin shkurt.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit