Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
27 %
3.1kmh
40 %
Die
23 °
Hën
25 °
Mar
21 °
Mër
24 °
Enj
23 °
E diel, 25 Shtator, 2022

Kritikat e Kinës për ishullin, SHBA dhe Tajvani njoftojnë bisedimet zyrtare dypalëshe tregtare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të fillojnë negociatat formale tregtare me Tajvanin, disa javë pas një vizite të diskutueshme të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Raundi i parë i bisedimeve pritet të fillojë në “fillim të vjeshtës”.

Diskutimi i tyre do të përfshijë bisedime mbi lehtësimin e tregtisë, tregtinë dixhitale dhe standardet kundër korrupsionit. Marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Kinës kanë qenë gjithnjë e më të tensionuara pas vizitës së zonjës Pelosi.

Iniciativa SHBA-Tajvan për Tregtinë e Shekullit 21 u zbulua për herë të parë në qershor, me të dyja palët tani duke thënë se kishin “arritur konsensus mbi mandatin e negociatave”.

“Ne planifikojmë të ndjekim një plan ambicioz… që do të ndihmojë në ndërtimin e një ekonomie më të drejtë, më të begatë dhe më elastike të shekullit të 21-të,” tha Zëvendës Përfaqësuesja e Tregtisë e Shteteve të Bashkuara Sarah Bianchi në një deklaratë.

Tregtia midis SHBA-së dhe Tajvanit arriti vlerën rreth 106 miliardë dollarë (88 miliardë £) në vitin 2020. Njoftimi për bisedimet e tregtisë vjen pasi Kina nisi stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë rreth Tajvanit pas vizitës së zonjës Pelosi në fillim të gushtit.

Sipas Pekinit zyrtar, SHBA njeh dhe ka lidhje formale me Kinën dhe jo me ishullin e Tajvanit, por mban një marrëdhënie “jozyrtare të fortë” me Tajvanin, duke përfshirë shitjet e vazhdueshme të armëve në ishull, në mënyrë që ai të mund të mbrohet.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img