Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Kritik i ashpër i qeverisë për politikat rurale, miliarderi kinez dënohet me 18 vite burg

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një miliarder kinez është dënuar me 18 vite burg. Sun Dawu udhëheq një prej bizneseve më të mëdha private në sektorin e bujqësisë në provincën Hebei.

Miliarderi 67-vjeçar ka folur në të kaluarën për të drejtat e njeriut dhe çështje tjera të ndjeshme politike.

Ai është shpallur fajtor “për provokime të konflikteve”, një akuzë që shumë shpesh shfrytëzohet kundër aktivistëve.

Akuzat të tjera kundër tij janë edhe për pushtim të paligjshëm të tokës bujqësore, si dhe për pengim të punëtorëve qeveritarë që të kryejnë punën e tyre.

Ai njihet si një person që ka kritikuar në të kaluarën politikat rurale të Qeverisë.

Më shumë

spot_img