Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
16 °
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
15 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

“Krishti u ngjall”, Meta uron festën e Pashkëve: Të ndërtojmë një Shqipëri më të dashur dhe më të dhembshur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta në vigjilie të Pashkës së Madhe, u ka uruar të gjithë shqiptarët sa më shumë mbarësi, paqe dhe begati.

Përmes një postimi në “Facebook”, Meta shkruan se kjo Festë na fton për të mos harruar sakrificat e Krishtit për njerëzit dhe për të dëshmuar me vepra shembullin e tij, duke qenë në shërbim dhe ëprulësi pranë njerëze në nevojë.

Kreu i shtetit, shton se misioni o Krishtit ishte të na mësonte rrugën e drejtë dhe le të shërbejë ky si shembull për ne, për të ndërtuar një Shqipëri më të dashur dhe më të dhembshur.

“Në vigjilje të Pashkës së Madhe u përcjell besimtarëve të krishterë katolikë e ungjillorë dhe të gjithë popullit shqiptar urimet më të përzemërta, për sa më shumë mbarësi, paqe, begati dhe lumturi në çdo familje!

Ngjallja e Krishtit, që kremtojmë së bashku, shpall fitoren e jetës mbi vdekjen, të dashurisë mbi urrejtjen dhe të shpresës mbi dëshpërimin.

Festa frymëzuese e Pashkës na fton për të mos harruar sakrificat e Krishtit për ne, për të dëshmuar me vepra shembullin e jetës së Tij, çdo ditë, duke qenë në shërbim dhe me përulësi pranë njerëzve në nevojë dhe për të mbajtur pranë zemrave tona këdo që vuan.

Misioni i Krishtit ishte të na mësojë dhe të na tregojë rrugën e dashurisë ngadhënjyese, për të mos u dorëzuar tek materializmi dhe konsumizmi.

Le të shërbejë ky shembull për të gjithë ne!

Për të ndërtuar një Shqipëri më të dashur dhe më të dhembshur, ku të ekzistojnë të gjitha hapësirat për një të ardhme të sigurt. Në këtë mënyrë do të ndalim shpopullimin dhe në veçanti largimin e të rinjve.

Sonte është koha për t’u gëzuar dhe për të falënderuar Zotin duke shpallur: KRISHTI U NGJALL! ME TË VËRTETË U NGJALL!

NGA MOT GËZUAR PASHKËN!”, shkruan Meta.

Më shumë
spot_img
spot_img