Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Krimi me dhelprën, Prokuroria heton dy persona, reagon edhe Tahiri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7a1fb175031e78fa3d34dfa976c3a999

Dy ditë më parë newsbomb.al publikoi rastin e një dhelpre të kapur në Lezhë e cila ishte bërë gati për shitje. Lajmi u shpërnda masivisht dhe përdoruesit në rrjetet sociale shfaqën indinjatë të thellë ndërsa policia u vu menjëherë në ndjekje të rastit. Lidhur me këtë ka nisur hetimi ndaj dy personave.

Sipas policisë materialet për shtetasit e mëposhtëm i kanë kaluar Prokurorisë:
• E.H. 14 vjeç, banues në fshatin Kallmet , Lezhe.
• Ll. T. 58 vjeç, banues fshatin Kallmet , Lezhë.

“Pasi këta shtetas e kanë zënë kafshen në afërsi të banesës së tyre dhe më pas kanë dashur ta shesin me qëllim përfitimi.
Materialet proçeduriale do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë për “Gjueti të paligjshme”, thuhet në deklaratë.

Për ngjarjen ka reaguar edhe ministri i Brendshëm Tahiri që shkruan në rrjetin social: ”Për dhunën ndaj kafshëve, si shembull i mungesës së qytetarisë. Faleminderit të gjithë qytetareve peër njoftimet e panumërta.
Një legjislacion i përshtatshëm do ndihmonte për mbrojtjen e kafshëve, për të ndaluar barbarinë.
Kush mendon se ky është problem i vogël, sepse kemi probleme më të medha, ndaj këtë vemendje e gjen të tepruar, e ka gabim.
Qytetaria dhe vlerat e shoqërisë, ndër të tjera, duhet të pasqyrohen edhe në respektin ndaj kafshëve”, përfundon tahiri.

LEXO EDHE: Ç’krimj, ç’dëshpërim! Shikoni si i keqtrajtojnë këto kafshë dhe më pas i përdorin për t’i shitur

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img