Tirana
few clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
41 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
23 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

“Krimi i organizuar i lidhur me qeverinë në Beograd po sulmon policinë në veri të Kosovës”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia shqiptare në Veri të Kosovës është sulmuar nga anëtarë të krimit të organizuar serb, të lidhur me qeverinë në Beograd.

Kështu shprehet analisti i njohur amerikan Daniel Serëer. Gjatë ditëve të fundit policia e Kosovës është sulmuar në veri të vendit me armë, lëndë plasëse dhe mjete të tjera, duke u vënë seriozisht jetën në rrezik.

Por pse po ndodhin tani këto sulme? A lidhen ato me tentativën për destabilizim politik dhe të sigurisë?

Nuk kam dyshim që krimi i organizuar është i lidhur me Beogradi. Nuk kam dyshim. Por nuk e di pse pikërisht tani po e sulmojnë policinë e Kosovës. Në të kaluarën, policia e Kosovës ka mundur të arrestojë disa nga këta njerëz, dhe më duket se është bërë me bashkëpunim të Beogradit. Nuk mund a provoj këtë.

Pse Beogradi është më i palumtur tani? Nuk e di. Por lidhja e Beogradit me krimin e organizuar në veri, është shumë e qartë. E admiroj policinë e Kosovës që po mundohet të vërë situatën nën kontroll, por nuk do të jetë e lehtë”, është shprehur për Geopost, profesori amerikan Serëer.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img