Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Krijohet mikroçipi fluturues më i vogël në botë, mund të gjurmojë sëmundjet në ajër

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një mikroçip me madhësinë e një kokërre rëre është struktura më e vogël fluturuese e krijuar nga njeriu, sipas zhvilluesve të saj, të cilët thonë se mund të gjurmojë sëmundjet e ajrit.

Shkencëtarët thonë se ‘mikroflierët’ mund të përdoren gjithashtu për të monitoruar ndotjen e ajrit dhe ndotjen e mjedisit në shkallë që nuk ishin të mundshme më parë.

Duke studiuar farat e shpërndara nga era, inxhinierët nga Universiteti Northwestern në Evanston, Illinois, optimizuan aerodinamikën e mikroflierit për të siguruar që kur bie nga një lartësi, të bjerë me një shpejtësi të ngadaltë në mënyrë të kontrolluar.

Sipas ekipit amerikan mikroflieri përveç sensorëve, ka burime energjie, antena për komunikim pa tel dhe memorie të integruar për të ruajtur të dhënat.

Profesori John Rogers, anëtar i ekipit amerikan, tha se qëllimi ishte të përdornin pajisjet për të ndjerë mjedisin për monitorimin e kontaminimit, mbikëqyrjen e popullsisë ose përcjelljen e sëmundjeve.

rgerh4rh34h
gte5rhy4gh4h
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img