Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Krifca: Sot filloi operacioni më i madh i eksportit detar, do të kemi më shumë vende pune

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca, nga Saranda bëri me dije se ditën e sotme filloi operacioni më i madh i eksportit detar të Shqipërisë, i cili e përfshin edhe Japoninë në hartën e eksporteve shqiptare, që nga 3 vende në vitin 2013 sot ka plot 27 destinacione.

“Është hera e parë që ne eksportojmë peshkun ton, kuotat e të cilit ne i japim në vendet e tjera, pra nuk i shfrytëzonim në vendin tonë. Kuotat kanë qenë në 2016, 56 mijë ton, sot i kemi rritur në 170 ton. Këto kuota po i shfrytëzojmë në një fermë akuakulture prej 500 hektarësh të vena në dispozicion nga subjekti ku këto lekë mbetën në vendin tonë. Objektivi i Ministrisë së Bujqësisë është që këto kuota të rriten vazhdimisht.

Ne kemi potencial për të rritur edhe kuotat e açugeve në raport me Bashkimin Europian.

Vlera e shtuar gati tre fish e peshkut të zënë në ujëra të huaja që vjen dhe rritet në Shqipëri ngren në vendin tonë dhe kjo gjë gjeneron punësim, produkte me standarte të lartë dhe krijon modelin e një ekonomike që zhvillohet më tej”, tha ajo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img