Tirana
overcast clouds
17 ° C
17 °
17 °
82 %
1.5kmh
90 %
Hën
21 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
17 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Kreu i OBSH-së: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se bota mund të vendosë nën kontroll pandeminë e Covid-19 gjatë muajve të ardhshëm.

Ishte kreu I OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili tha se nëse të gjithë zbatojnë masat ngadal çdo gjë do të kthehet në normalitet.

 “Ne kemi mjetet për ta sjellë këtë pandemi nën kontroll brenda disa muajsh, nëse i zbatojmë ato në mënyrë të qëndrueshme dhe të barabartë”, tha kreu i OBSH-së, Ghebreyesus, raporton reuters.

Gjithashtu ai shprehu shqetësimin për  “shkallën alarmante” në të cilën Covid po përhapet tek mosha 25-59 në mbarë botën, ndoshta për shkak të varianteve shumë më ngjitëse.

“U deshën nëntë muaj për të arritur një milion vdekje; 4 muaj për të arritur dy milionë dhe 3 muaj për të arritur tre milionë”, shtoi ai.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img