Tirana
few clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
56 %
4.6kmh
20 %
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Kreu i KQZ, Biba takim me delegacionin e misionit të OSBE/ODIHR

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetari i KQZ-së Denar Biba dhe nënkryetari, Hysen Osmanaj, pritën sot në një takim delegacionin e Misionit të Vlerësimit të Nevojave të OSBE/ODIHR-it.

Delegacioni i OSBE/ODIHR-it i kryesuar nga Richard Lappin, zëvendës-shef i Departamentit të Zgjedhjeve, dhe i përbërë nga Ana Rusu, Këshilltare e Lartë për Zgjedhjet, Alexey Gromov, Këshilltar për Zgjedhjet të OSBE/ODIHR-it dhe Francesco Pagani, Këshilltar i Lartë Politik në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, ndodhen në vendin tonë për tu njohur nga afër me situatën e përgjithshme para-zgjedhore dhe përgatitjet e deritanishme për zhvillimin e zgjedhjeve të datës 18 qershor 2017.

 Kryetari i KQZ-së Denar Biba e njohu delegacionin e OSBE/ODIHR me veprimtarinë që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë për përgatitjen e procesit zgjedhor, zbatimin e ligjit të dekriminalizimit dhe financimit të fushatave zgjedhore.

Vizita e Misionit të Vlerësimit të Nevojave të OSBE/ODIHR ndërmerret në përgjigje të ftesës së bërë nga qeveria shqiptare, për të vëzhguar zgjedhjet parlamentare dhe në përputhje me mandatin e OSBE/ODIHR-it.

Pas përfundimit të vizitës, delegacioni do të hartojë një raport gjetjesh i cili do të përmbajë edhe rekomandimin mbi llojin dhe përmasën e Misionit (të pritshëm) të Vëzhgimit të Zgjedhjeve.

Më shumë


spot_img

spot_img