Tirana
scattered clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
2.1kmh
40 %
Die
13 °
Hën
12 °
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
15 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

Kreu i KLP deklaratë: Më 19 mars hapet gara për Prokuror të Përgjithshëm

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9f72c004f58ae8040bcbb6fef439b47a

“Në 19 mars hapet gara për Prokuror të Përgjithshëm”, kështu ka deklaruar kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi.

Kreu i KLP ka thënë po ashtu se në qershor do të jetë gati edhe SPAK edhe Prokurori i Përgjithshëm, që do të zëvendësojë Arta Markun.

Këtë deklaratë Ibrahimi e bëri në konferencën me temë “Strategjia për Magjistraturën”, ku ndër të tjera u bëri edhe njëherë thirrje prokurorëve të aplikojnë për SPAK pasi ka mbetur vetëm 7 ditë nga përfundimi i afatit.  

Po ashtu Ibrahimi theksoi se qeveria është përgjegjëse për mungesën e zyrave të KLP. 

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të ketë si objektiv korrupsionin e zyrtarëve të lartë dhe krimin e organizuar. Me ngritjen e Prokurorisë dhe Gjykatës speciale, hapet dhe rruga për krijimin e Byrosë kombëtare të hetimit, e cila do të funksionojë sipas modelit të FBI-së amerikane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img