Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
53 %
2.6kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kreu i Bankës së Anglisë: Kush ka investuar në kriptomonedha, do t’i humbasë të gjtha paratë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Guvernatori i Bankës së Anglisë thotë se kriptomonedhat nuk kanë asnjë vlerë të perceptuar dhe se njerëzit që investojnë në to duhet të jenë të përgatitur për t’i humbur të gjitha paratë.

Andreë Bailey, i cili është guvernator i Bankës së Anglisë prej 2020-ës, i bëri komentet gjatë një konference për shtyp, kur u pyet për të ardhmen e kriptomonedhës.

“Ato nuk kanë asnjë vlerë të brendshme. Kjo nuk do të thotë të thuash se njerëzit s’i japin asnjë vlerë atyre, sepse ato mund të kenë një vlerë të jashtme. Por s’kanë vlerë të brendshme”, u shpreh ai.

“Unë do ta them përsëri”, shtoi ai “investoni në to vetëm nëse jeni të përgatitur t’i humbni të gjitha paratë tuaja”.

Komentet e Bailey vijnë në një kohë kur dy kriptomonedha, DogeCoin dhe Shiba Inu, pësuan një rritje 100 herë më të madhe se Bitcoin, ndërsa Ethereum, një tjetër kriptomonedhë vendosi rekord me vlerën më të lartë të arritur ndonjëherë.

Këto kriptomonedha kanë pësuar rritje të madhe pas postimeve në rrjetet sociale nga persona të famshëm si Elon Musk, kreu i SpaceX dhe Tesla.

Megjithatë Banka e Anglisë nuk është plotësisht kundër kriptomonedhave. Ekspertët aty po punojnë për realizimin e një monedhe dixhitale të brendshme që do të njihet si “Britcoin”.

Në fund të dekadës, pritet që vetëm 1 në 10 pagesa të kryhet me para tradicionale letër apo metal.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img