Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Krasniqi: Juristët më të mirë shprehen se Presidenti s’ka të drejtë të refuzojë dekretimin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Politologu Afrim Krasniqi shprehet se Presidenti i Republikës nuk ka të drejtë të refuzojë dekretimin e ministriave.

Krasniqi tha në studion e emisionit “Opinion” se nga konsultimi me juristët më të mirë dhe Komisionin e Venecias, dekretimi nga presidenti është atribut formal i tij.

Deklarata e Krasniqit:

Si ekspert unë i përvojën që ka ndodhur deri më sot. Jam konsultuar me të gjithë juristët më të mirë që ka Shqipëria, me komisionin e Venecias, dhe në të gjitha rastet ka qenë përgjigje unanime që çështja e dekretimit të presidentit është atribut formal i presidentit të republikës.

Nuk ka të drejtë ta refuzojë. Në momentin që do të thuhet shqyrtohet i lejon të drejtën për ta gjykuar cilësitë, etj. Përshembull ne kemi një numër funksionesh, si rektori që e zgjedh senati, dhe presidenti nuk ka të drejtë të thotë që nuk e pëlqen.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img