Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

KQZ vulos mandatin e tretë të Ramës, shpall rezultatin final të zgjedhjeve të 25 prillit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Rregullator në KQZ shpalli në mbledhjen e sotme rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Partia Socialiste arriti që të fitonte 74 mandate, Partia Demokratike 59, LSI 4 mandate dhe PSD 3 mandate.

Në këto zgjedhje kryeministri Edi Rama arriti të fitojë mandatin e tretë, pas legjislaturës 2013-2017 dhe 2017-2021.

Opozita kundërshtoi rezultatin e zgjedhjeve dhe kërkoi shpalljen e pavlefshme në disa qarqe, duke pretenduar se u vodhën votat, por këto ankesa u rrëzuan nga Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve, duke lënë kështu në fuqi fitoren e Partisë Socialiste.

“Shpallja e rezultatit u bë pas shpërndarjes së mandateve për çdo zonë zgjedhore, si dhe në përfundim të procedurave ankimore dhe kalimit të afateve ligjore të ankimit në Kolegjin Zgjedhor. Vendimi për shpalljen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve nga Komisioni Rregullator u miratua me tre vota pro dhe dy kundër”, thuhet në njoftimin e vendimit.

Më shumë

spot_img
spot_img