Tirana
few clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
56 %
4.6kmh
20 %
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

KQZ vendos sot për mandatet e Selamit, Tahirit dhe Rroshit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) do të mblidhet mesditën e së enjtes për të marrë një vendim për kërkesën e Prokurorisë për ndërprerjen e mandateve të deputetëve Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri dhe kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Rroshi, në zbatim të ligjit të dekriminalizimit.

KQZ u mblodh të martën për këte cështje, ku sipas ligjit, i duhej të shprehej me vendim, pas konstatimit nga organi i akuzës se deputeti Tahiri, pjesë e grupit parlamentar të PD-së, deputeti Selami i grupit të LSI-së dhe kryebashkiaku Rroshi, i zgjedhur i Partisë Socialiste, janë në kushtet e ndalimit të ushtrimit të funksioneve publike, pasi figurojnë të dënuar nga gjykata jashtë vendit, gjë që nuk ështe deklaruar prej tyre në formularin e vetdeklarimit.

Dy dite me pare, KQZ i kërkoi Prokurorise dokumente shtesë për rastet e mësipërme, e cila duhej të sillte përgjigje brenda 48 oreve.

Më shumë


spot_img

spot_img