Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

KQZ regjistron partinë “Lëvizja Bashkë” për 14 majin, refuzon koalicionin “Aleanca”

Lajme të ngjashëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka rezgjistruar ditën e sotme zyrtarisht si parti politike për zgjedhjet e 14 majit, “Lëvizjen Bashkë”.

“Vendosim regjistrimin e Lëvizjes Bashkë në zgjedhjet vendore të datës 14 maj 2023” tha kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi në mbledhje.

Mirëpo KQZ ka refuzuar regjistrimin e koalicionit “Aleanca” për zgjedhje. Bëhet fjalë për koalicionin “Aleanca”, me përbërjen e partive: ABDE, ADS, AD dhe PEISH.

Kujtojmë që fillimisht KQZ, nuk pranoi që të regjistrote partinë Lëvizja Bashkë, ka qenë më kas kryetari Arlind Qorri që ka ankimuar vendimin në Komisionin e Ankimeve dhe Sanskioneve.

Kolegji Zgjedhor më pas vendosi të regjistrojnë Partinë “Lëvizja Bashkë” për zgjedhjet lokale të 14 Majit duke detyruar KQZ që ta regjistrojë këtë forcë politike për zgjedhje.

Më shumë