Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

KQZ nënshkruan kontratën për identifikimin biometrik, ja kush është kompania që u akuzua nga Trump për manipulim votash

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c8773e6619e7e456df2f732e6b8cc858

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ditën e sotme ka firmosur kontratën me një kompani për identifikimin elektronik.

Bëhet me dije se KQZ ka firmosur kontratën me Kompaninë “Smartmatic International Holding B.V”, e cila ka ofruar 2 mld lekë, pa TVSH, e që ishte e vetmja në garë.

“KQZ nënshkroi kontratën me kompaninë Smartmatic International Holding B.V për identifikimin elektronik. Pas nënshkrimit të kontratës fillon procesi përgatitor për implementimin e sistemit për identifikimin elektronik të zgjedhësve”, njofton KQZ.

Identifikimi elektronik është një proces që do të kryhet në të gjithë vendin, ndërkohë që votimi dhe numërimi elektronik në jo më shumë se 20% të zonave zgjedhore.

Smartmatic është themelua në idenë se teknologjia mund të ndihmojë në sigurimin e integritetit të zgjedhjeve, në vitin 2000.  Që nga viti 2003 Smartmatic ka dizajnuar dhe zbatuar me sukses teknologjitë e sigurta të votimit për komisionet zgjedhore në pesë kontinente në 25 vende, duke regjistruar sipas tyre më shumë se 5 miliardë vota me zero shkelje të sigurisë. Duke përdorur teknologjitë më të fundit.

Por në zgjedhjet e 2020 avokati i Donald Trump, lëshoi akuza për manipulim  votash dhe ndryshim e rezultatit përfundimtar nga kompania Smartmatic.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img