Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

KQZ e zyrtarizon vendimin: Nëse votohet Albin Kurti votat për të shpallen të pavlefshme, nuk llogariten

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

838ba60da716954cc25ca48df3e8a1d1

Komisioni Qëndor i Zgjdhjeve ka dhënë një sqarim duke thënë se nëse votohen numrat e kandidatëve që nuk janë certifikuar, ato vota nuk numërohen.

KQZ-ja thotë se numërohet vota për partinë dhe kandidatët e certifikuar, ndërsa nuk llogaritet vota që i jepet atij kandidati që s’është certifikuar.

”Nëse një subjekt politik ka të certifikuar 4 kandidatë dhe në fletëvotim janë shënjuar 5 numra, në FLLK evidentohen këto 5 shënjime, por ato nuk barten të gjitha në Formularët e Rezultateve të Kandidatëve. Në këta formularë bartën vetëm votat e kandidatëve të certifikuar.”- sqaron KQZ.

Kujtojmë që kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe dy deputetë të tjerë të kësaj partie s’janë certifikuar për të marrë pjesë në zgjedhjet e 14 shkurtit, shkaku i problemeve me ligjin. Bashkë me ta, s’janë cerfikuar as dhjetëra kandidatë nga partitë e tjera.

Më shumë

spot_img
spot_img