Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

KQZ bën bilancin, këto janë partitë e regjistruara sot që do të kandidojnë në zgjedhjet e 25 prillit, mes tyre edhe një kandidat i pavarur (LISTA E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3e4ef97949b383d8c4c28661127112fa

Dita e sotme ishte edhe afati i fundit për regjistrimin në KQZ të partitve politike që do të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ditën e sotme ka shqyrtuar kërkesat e partive që kërkuan të regjistrohen në zgjehdjet parlamentare, ku mes tyre ishin edhe tre partitë kryesore: PS, PD dhe LSI.

Ditën e sotme janë regjistruar 16 parti dhe një kandidat i pavarur, Iljaz Shehu, i cili do të kandidojë në qarkun e Lezhës.

Njoftimi i KQZ:

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve zhvilloi seancë publike në mbështetje të paragrafit 2 nenit 19, dhe shkonjës “n”, paragrafi 1, të nenit 19, të ligjit nr. 10019, datë 29.12.2008 “Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërisë” të ndryshuar, për shqyrtimin dhe miratimin e akteve në kompetencë të tij.

Komisioneri shqyrtoi projektvendimet për kërkesat për regjistrim si subjekte zgjedhore për zgjedhjet për Kuvend të datës 25 prill 2021, të 16 partive politike dhe 1 komiteteti nismëtar. Pas shqyrtimit të dokumentacionit, Komisioneri vendosi të regjistrojë si subjekte zgjedhore partitë politike dhe komitetin nismëtar:

1. Partia Bashkimi Popullor i Pensionistëve Shqiptar; Selami Jenisheri

2. Partia Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane; Valentino Mustaka

3. Partia Kombëtare Konservatore Albania; Kujtim Gjuzi

4. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare; Shefqet Musaraj

5. Partia Bashkimi Liberal Demokrat; Arian Starova

6. Partia Socialiste e Shqipërisë; Edi Rama

7. Partia Lëvizja Socialiste për Integrim; Monika Kryemadhi

8. Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut; Vangjel Dule

9. Partia Demokratike e Shqipërisë; Lulzim Basha

10. Partia Republikane Shqiptare; Fatmir Mediu

11. Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë; Zef Bushati

12. Partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen; Kristo Kiço

13. Partia Nisma Thurje; Endri Shabani

14. Partia Social Demokrate; Tom Doshi

15. Partia Aleanca Kombëtare;

16. Partia Demokracia Sociale;

17. Regjistrimin e komitetit nismëtar që do të organizojë punën për paraqitjen e z. Iljaz Shehu si kandidat i propozuar nga zgjedhësit në zonën zgjedhore qarku Lezhë.

Partitë e para që u regjistruan në KQZ pak ditë më parë janë:
PDIU e Shpëtim Idrizit,

Bindja Demokratike e Astrit Patozit,

Lëvizja për Ndryshim e Jozefina Topallit,

Lëvizja Demokratike Shqiptare e Myslim Murrizit,

Ora e Shqipërisë e deputetit Zef Shtjefni,

Aleanca Demokratike Shqiptare e Eduart Abazit,

Lëvizja e Legalitetit e Shpëtim Axhanit,

Balli Kombëtar i Adriatik Alimadhit

Partia Emigracioni Shqiptar e deputetit Kostaq Papa

Partia e Reformave Demokratike e Krenar Rrycit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img