Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

KPA nxjerr përfundimisht jashtë Drejtësisë gjyqtaren e Gjirokastrës, Albina Spaha

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

324c8177c1752e0a0ade97bf89785006

Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi sot të shkarkojë dhe të largojë përfundimisht nga sistemi i drejtësisë ish-kryetaren e gjykatës së Gjirokastrës, Albina Spaha.

Ajo u shkarkua nga detyra më 15 prill 2019 pasi nuk justifikonte dot me burime financiare të ligjshme blerjen e një apartamenti.

Spaha e çoi në apel, por Gjykata vendosi të lërë në fuqi vendimin e shkallës së parë.

Vendimi i plotë

Trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i përbërë nga Albana Shtylla kryesuese, Rezarta Schuetz relatore, Ina Rama, Natasha Mulaj, Sokol Çomo anëtarë, shpalli vendimin për çështjen (JR) nr.34/2019, datë 18.07.2019, që lidhet me ankimin e subjektit të rivlerësimit Albina Spaha, kundër vendimit nr. 139, datë 15.04.2019 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Në përfundim të gjykimit në dhomë këshillimi, trupi gjykues, bazuar në nenin 66, pika 1, germa “a” e ligjit nr.84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, në mënyrë unanime, vendosi:

Lënien në fuqi të vendimit nr. 139, datë 15.04.2019 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, që i përket subjektit të rivlerësimit Albina Spaha.

Ky vendim është përfundimtar dhe ka efekt të menjëhershëm.

U shpall sot, në Tiranë, më datë 12.01.2021.

Më shumë

spot_img
spot_img