Hapësire reklamuese

Politikë

KOTZIAS ‘hidhet në sulm’ ndaj BE-së: Nëse s’hapen negociatat, do të mbani përgjegjësi për çdo gjë në Ballkan

Shkruar nga Newsbomb
Ish-ministri i Jashtë grek Nikos Kotzias

Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias fajëson BE-në për mungesë vizioni strategjik në zgjidhjen e problemeve të ndryshme.

Në një postim në ‘’Twitter’’, ish-shefi i diplomacisë greke në vitet 2015-2018 kërkoi në mënyrë të hapur hapjen e bisedimeve për integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE.

Ai paralajmëroi BE-në se nëse nuk çelen bisedimet, atëherë Bashkimi Europian duhet të mbajë përgjegjësi për çdo ndërlikim që do të krijohet në rajonin e Ballkanit.

Mesazhi i Kotziasit për BE-në:
Ndërsa  Siria është në zjarr,  BE nuk ka vizion strategjik. Bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë tani. Mbështetja e prekshme e marrëveshjes së Prespës dhe stabiliteti i Evropës Juglindore është ie domosdoshme. Përndryshe, BE do të jetë përgjegjëse për çdo ndërlikim të ri në rajonin tonë

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese