Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

 Kosova shpall ditë zie të mërkurën, Osmani: Solidarizohemi me të prekurit nga tërmeti

Lajme të ngjashëm

Tërmeti katastrofik që ka prekur mëngjesin e së hënës Turqinë dhe Sirinë, duket se ka prekur jo pak edhe shtetet e tjera të cilat kanë shprehur ngushëllimet dhe janë solidarizuar me Turqinë.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, nëpërmjet një postimi në “Facebook’ ka njoftuar se e mërkura do të shpallet ditë zie shtetërore në Republikën e Kosovës.

“Përballë tragjedive të tilla duhet të qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë për mbështetje. Dhimbja e popullit turk dhe atij të Sirisë është edhe e jona.

Prandaj, bazuar në kompetencat kushtetuese e ligjore, në shenjë respekti shtetëror e qytetar, ditën e mërkurë, 8 shkurt 2023 e kam shpallur Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi, i cili la mijëra të vdekur e të lënduar”, ka shkruar Osmani.

Më shumë