Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
4.6kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
26 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

Kosova në pritje të qeverisë së re, Johannes HAHN i vendos kusht KURTIT dhe OSMANIT: Hiqni taksën ndaj Serbisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

d14ca116628f3d2bf36b323cc3b6ff17

Komisioneri për Zgjerim të BE-së Johannes Hahn i bëri thirrje qeverisë së re të Kosovës që të heqë sa më shpejt taksën doganore 100% ndaj Serbisë.

Zyrtari i diplomacisë së Bashkimit Europian kërkon që kjo masë të merret sa më shpejt në mënyrë që të rinisë dialogu midis Serbisë dhe Kosovës.

‘’Shpresoj që kjo do të ndodhë sa më shpejtë që të jetë e mundur sepse Joseph Borrel është i gatshëm të fillojë diskutimet substanciale për zgjidhjen finale mes dy vendeve’’, deklaroi Hahn.

Kjo kërkesë i drejtohet veccanërisht kreut të Vetëvendosjes Albin Kurti dhe kandidates për kryeministre të Kosovës Vjosa Osmanit, të cilët kanë pranuar të krijojnë qeverinë e re të koalicionit.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img