Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kosova mbyll kufirin, kthen ‘andej nga erdhi’ zyrtarin serb

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

67af11828feb51ae9d67f264a8552fa6

Kosova ka kthyer ‘andej nga erdhi’ një tjetër zyrtar serb, duke mos lejuar hyrjen e tij në territorin e saj. 

Sipas asaj që raportojnë Autoritetet në Prishtinë, policia kufitare nuk ka lejuar që të futet ndihmës-drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Igor Popoviç.

Ai kishte planifikuar të vizitonte Mitrovicën e Veriut, por është ndaluar në kufi në Jarinje. Zyra ka akuzuar Kosovën për shkelje të marrëveshjes për lëvizjen e lirë.

“Ishte e qartë se për shkak të zgjedhjeve të ardhshme në Kosovë, fushata anti-serbe e institucioneve në Prishtinë është intensifikuar, por kjo nuk mund dhe nuk duhet të jetë një justifikim për shkeljen e marrëveshjeve ndërkombëtare”, theksohet në njoftimin e të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë serbe.

Kjo zyrë thotë se atij iu ndalua hyrja pa ndonjë shpjegim. Kohët e fundit, Kosova i ka shtuar ndalesat për vizitat e zyrtarëve serbë në vend.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img