Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
1kmh
90 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Kosova i shpalli “non grata” dy zyrtarë, reagon Rusia: Provokim i qëllimshëm

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë ka reaguar lidhur me vendimin e Kosovës për t’i shpallur “non grata” dy zyrtarë rusë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova, në një deklaratë të publikuar në faqen e ministrisë ruse tha se ky vendim nuk do të ketë pasoja për statusin e tyre juridik.

Zakharova e quajti “provokim të qëllimshëm” këtë vendim.

“Ne supozojmë ky hap i administratës së Prishtinës nuk do të ketë asnjë pasojë për statusin juridik të diplomatëve të përmendur rusë”, tha ajo.

“I bëjmë thirrje UNMIK-ut dhe forcave ndërkombëtare në Kosovë, në kuadër të kompetencave të tyre në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të garantojnë sigurinë dhe kushtet e nevojshme për punën normale të personelit të zyrës ruse në Prishtinë. Ne presim garanci të duhura me shkrim nga administrata e OKB-së”, deklaroi Zakharova.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img