Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Hën
14 °
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
E hënë, 18 Tetor, 2021
spot_img

KORONAVIRUSI, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall emergjencën globale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c9fb28e6ad58fbb4796a680848a08eba

OBSH ka shpallur emergjencën globale për koronavirusin.

Shqetësimi se ky virus mund të përhapet në gjithë botën ka bërë që OB|SH ta konsiderojë një rrezik serioz.

“Shqetësimi kryesor nuk është ajo që po ndodh në Kinë, por ajo që ndodh në vendet e tjera”, tha shefi i OBSH Tedros Adhanim Ghebreyesus, në konferencën e mbajtur në Gjenevë.

Deri në këto momente janë mbi 180 të vdekur nga koronavirusi.

Janë identifikuar 98 raste në 18 shtete të tjera, ndërsa ne 8 vende, njerëzit e kanë transmetuar virusin përmes njëri tjetrit.

Kur ka ndodhur më parë shpallja e emergjencës globale?

Gripi i derrave, 2009 – Virusi H1N1 u përhap në të gjithë botën në vitin 2009, duke vrarë më shumë se 200,000 njerëz, dhe një urgjencë e shëndetit publik u thirr për të siguruar që bashkësia ndërkombëtare po monitoronte përhapjen e saj më me kujdes.

Polio, 2014 – Megjithëse më afër se kurrë deri në zhdukjen në 2012, numri i poliomielitit u rrit në 2013. Një urgjencë u deklarua për shkak të frikës se lufta globale kundër zhdukjes së saj mund të përballet me një pengesë të madhe.

Zika, 2016 – OBSH e shpalli Zikën një emergjencë të shëndetit publik në vitin 2016 pasi sëmundja u përhap me shpejtësi nëpër Amerikë. Edhe pse për shumë simptomat Zika janë të buta, mund të jetë e rrezikshme për gratë shtatzëna dhe urgjenca u thirr për të nxitur kërkime urgjente.

Ebola, 2014 dhe 2019 – Sëmundja vdekjeprurëse është shpallur dy herë si urgjencë e shëndetit publik. E para zgjati nga gushti 2014 deri në mars 2016, pasi pothuajse 30,000 njerëz u infektuan dhe më shumë se 11,000 vdiqën në Afrikën Perëndimore. Arsyet e dhëna nga OBSH ishin në modelet e transmetimit intensiv të komunitetit dhe institucioneve shëndetësore dhe sistemet e dobëta shëndetësore në vendet e prekura. Një emergjencë e dytë u shpall vitin e kaluar ndërsa sëmundja u përhap në Kongo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img