Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

“Koronavirus” tani edhe si insekt dhe e kemi shumë afër!

spot_img

Lajme të ngjashëm

 “Potamophylax coronavirus”, ky është insekti më I ri dhe ndodhet në Bjeshkët e Nemuna.

Prej pesë vitesh profesori Halil Ibrahimi hulumtoi mbi këtë insekt për të cilin më parë nuk kishte informacione se ndodhej në Kosovë.

albsig

Ai së fundmi ka treguar se pse e ka quajtur “Coronavirus” këtë insekt.

Ky Insekt sipas tij është shumë I dobishëm, paqësor dhe ka një rol mjaft të rëndësishëm në ciklin e ushqimit në ujëra, gjithashtu është një tregues majft i mirë për cilësinë e ujit. Ky zbulim në të gjithë mediat botërore është shkruar si një zbulim i “Potamophylax coronavirus”.

“Gjatë një ekspedite në terren në vitin 2016 e kemi gjetur për herë të parë, pastaj hulumtimet kanë vazhduar edhe disa vjet tjera, është finalizuar gjatë vitit të kaluar dhe këtë vit dhe është publikuar. I takon një grupi të insekteve që jetojnë pjesën më të madhe të tyre në ujë. Insekti i takon grupit që janë endemike, janë të përhapura në zona të ngushta, secili vend në Ballkan i ka llojet e vet. Është insekt i dobishëm, paqësor, e ka një rol shumë të rëndësishëm në ciklin e ushqimit në ujëra. E ka edhe njëfarë roli që edhe na tregon se cili është kualiteti i ujërave, kështu që duke i përcjellë këto inskete ne e dimë se çka po ndodhë në ujëra”- tha ai për mediat kosovare.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img