Hapësire reklamuese

Bota

Koreja e Veriut teston sistemin e armëve bërthamore nënujore

Shkruar nga Newsbomb
Koreja e Veriut teston sistemin e armëve bërthamore nënujore

Koreja e Veriut ka kryer testime të "sistemit të saj të armëve bërthamore nënujore" në përgjigje të stërvitjeve nga SHBA, Koreja e Jugut dhe Japonia këtë javë.

Testimi i dronëve të tij nënujorë të supozuar të armatosur me armë bërthamore u zhvillua në brigjet e tij lindore.

Koreja e Jugut dhe aleatët nuk i janë përgjigjur ende provokimit të fundit. Por kjo vjen pasi Veriu ka shtuar veprimet ushtarake javët e fundit, duke përfshirë pretendimin se ka vendosur një raketë të re balistike me rreze të mesme veprimi me karburant të ngurtë të dielën.

Kjo pasoi stërvitjet me zjarr të vërtetë në kufirin detar me Korenë e Jugut në javën e parë të janarit. Udhëheqësi i Phenianit, Kim Jong Un, ka qenë gjithashtu gjithnjë e më agresiv në drejtimin e politikave dhe retorikën e tij - duke i dhënë fund disa marrëveshjeve që synonin ruajtjen e paqes në muajt e fundit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese