Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Koreja e Veriut lëshon tjetër raketë balistike

Lajme të ngjashëm

Koreja e Veriut ka testuar një tjetër raketë balistike. Ky lajm është bërë me dije nga vetë autoritetet koreane, ndërkohë që SHBA ka paralajmëruar se Kim Jong-un po bëhet gati për testimin e armëve bërthamore këtë muaj.

Nëse kjo gjë do të ndodhë, do të bëhet fjalë për testimin e parë bërthamor të Koresë së Veriut në 5 vitet e fundit.

Koreja e Jugut dhe SHBA e kanë konsideruar testimin e sotëm si një “shkelje të qartë të rezolutave të Këshillimit të Sigurimit të OKB-së dhe një kërcënim serioz që cenon paqen dhe stabilitetin ndërkombëtar”.

Gjithashtu edhe Ministri i Mbrojtjes i japonisë ka reaguar në lidhje me këtë testim të Koresë së Veriut duke e quajtur si të “papranueshëm”.


Më shumë