Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë, fuqitë e mëdha në alarm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë me rreze të gjatë duke shkelur rregullat e Kombeve të Bashkaura ndërsa vetëm pak kohë më parë testoi edhe bombën me hidrogjen.

Peniani kishte deklaruar se do të kryente disa teste shkencore për hedhjen e satelitëve në hapësirë, por sipas ekspertëve ndërkombëtarë bëhet fjalë për një test luftarak të maskuar.

Rusia e ka cilësuar veprimin e Koresë së Veriut një “dëmtim të sigurisë rajonale”, ndërsa menjëherë pas testit ka reaguar edhe Ministria e Jashtme kineze, qeveria britanike dhe Koreja e Jugut ndërsa sekretari i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon e ka quajtur një “veprim provokativ”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img