Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
13 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Koreja e Veriut lëshon raketa balistike mbi Japoni

spot_img

Lajme të ngjashëm

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë të dyshuar mbi Japoni, që ka ngritur alarm.

Raketa balistike udhëtoi rreth 4,500 km (2,800 milje) përpara se të binte në Oqeanin Paqësor. Ky është lëshimi i parë i raketës së Koresë së Veriut mbi Japoni që nga viti 2017. Nisja bëri që Japonia të lëshojë një alarm për disa qytetarë që të strehohen.

Njerëzit në veri të Japonisë, duke përfshirë ishullin Hokkaido, thuhet se u zgjuan nga zhurma e sirenave dhe sinjalizimeve me tekst që shkruanin: “Koreja e Veriut duket se ka lëshuar një raketë. Ju lutemi evakuoni në ndërtesa ose nëntokë.”

 

Më shumë
spot_img
spot_img