Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Koreja e Veriut lëshon raketa balistike mbi Japoni, alarmi që u dha për qytetarët

spot_img

Lajme të ngjashëm

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë të dyshuar mbi Japoni, në atë që duket të jetë një përshkallëzim i qëllimshëm për të tërhequr vëmendjen e Tokios dhe Uashingtonit.

Raketa balistike udhëtoi rreth 4,500 km (2,800 milje) përpara se të binte në Oqeanin Paqësor aq larg sa për të goditur ishullin amerikan të Guam nëse merrte një trajektore tjetër.

Ky është lëshimi i parë i raketës së Koresë së Veriut mbi Japoni që nga viti 2017. Nisja bëri që Japonia të lëshojë një alarm për disa qytetarë që të strehohen.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut të testojë armë balistike dhe bërthamore. Fluturimi i raketave drejt ose mbi vende të tjera pa ndonjë paralajmërim.

Shumica e vendeve e shmangin atë plotësisht pasi mund të ngatërrohet lehtësisht si një sulm.

Njerëzit në veri të Japonisë, duke përfshirë ishullin Hokkaido, thuhet se u zgjuan nga zhurma e sirenave dhe sinjalizimeve me tekst që shkruanin: “Koreja e Veriut duket se ka lëshuar një raketë. Ju lutemi evakuoni në ndërtesa ose nëntokë.”

Ndërsa raketa fluturoi lart, ata u paralajmëruan të kujdeseshin për mbeturinat që binin.

Zyrtarët më vonë thanë se raketa balistike me rreze të mesme veprimi ra në Oqeanin Paqësor larg Japonisë dhe nuk raportohet për të lënduar.

Ai kishte përshkuar distancën më të gjatë të udhëtuar ndonjëherë nga një raketë e Koresë së Veriut dhe arriti një lartësi prej rreth 1000 km – më e lartë se Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës.

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida e përshkroi nisjen si “sjellje të dhunshme”, ndërsa ministri i mbrojtjes Yasukazu Hamada tha se Japonia nuk do të përjashtonte asnjë opsion për të forcuar mbrojtjen e saj duke përfshirë “aftësitë kundërsulmuese”.

Më shumë
spot_img
spot_img