Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
2.1kmh
0 %
Hën
27 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Koreja e Veriut drejt urisë, ekspertët paralajmërojnë vdekje nga mungesa e ushqimit

Lajme të ngjashëm

Shqetësimet për mungesat e vazhdueshme të ushqimit të Koresë së Veriut po rriten, me burime të shumta që sugjerojnë këtë javë se vdekjet për shkak të urisë janë të mundshme, raporton CNN.

Disa ekspertë thonë se vendi ndodhet në pikën e tij më të keqe që nga një zi buke e viteve 1990 e njohur si “Marshi i mundimshëm”, që shkaktoi urinë masive dhe vrau qindra mijëra njerëz, ose rreth 3-5% e asaj që ishte atëherë një popullsi prej 20 milionë banorësh.

Të dhënat e tregtisë, imazhet satelitore dhe vlerësimet nga Kombet e Bashkuara dhe autoritetet e Koresë së Jugut sugjerojnë se furnizimi me ushqim tani është “zhytur nën sasinë e nevojshme për të përmbushur nevojat minimale njerëzore”, sipas Lucas Rengifo-Keller, një analist kërkimor në Institutin Peterson për Ekonomia Ndërkombëtare.

Edhe nëse ushqimi shpërndahej në mënyrë të barabartë – diçka afërsisht e paimagjinueshme në Korenë e Veriut ku elita dhe ushtria kanë përparësi – Rengifo-Keller tha “do të kishit vdekje të lidhura me urinë”.

Zyrtarët e Koresë së Jugut pajtohen me këtë vlerësim, me Seulin që njoftoi së fundmi se beson se vdekjet nga uria po ndodhin në disa zona të vendit. Megjithëse prodhimi i provave të forta për të mbështetur këto pretendime vështirësohet nga izolimi i vendit.

Edhe para pandemisë Covid, gati gjysma e popullsisë së Koresë së Veriut ishte e kequshqyer, sipas Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë.


Më shumë