Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
18 %
2.1kmh
0 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
27 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Kontrollorët ‘i binden Qeverisë’ dhe rikthehen në detyrë, Balluku: Plani i pengmarrjes dështoi! Tani e ka radhën drejtësia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, njofton se kompania AlbControl është kthyer në normalitet të plotë, pasi kontrollorët që braktisën punën për 2 ditë më parë janë bindur e janë kthyer në detyrë.

Sipas saj, “plani i pengmarrjes ka dështuar”, ndërsa thekson se drejtësia do të zbardhë ngjarjen e rëndë. “Albcontrol në normalitet të plotë. Kontrollorët e kthyer në përgjigje të apelit tonë jane në krye të detyrës. Drejtësia të zbardhë deri në fund ngjarjen e rëndë. Plani i pengmarrjes dështoi”, shkruan Balluku.

Sot, nga Rinasi kanë nisur dhe fluturimet e para për pasagjerët.

Kujtojmë se prej dy ditësh fluturimet nga Rinasi u bllokuan për shkak të grevës së 65 kontrollorëve të AlbControl, të cilët u vetëdeklaruan të gjithë “të paaftë për punë”, njëherësh. Kryeministri Rama tha dje se një pjesë e kontrollorëve kanë pranuar të kthehen në punë, ndërsa 3 të tjerë që cilësohen si organizatorë të grevës janë arrestuar.

Ata kërkonin rikthimin e pagës në nivelin e mëparshëm, prej 4.400 dollarësh në muaj, pasi prej 1 viti ajo u ishte përgjysmuar në 2.400 dollarë, dhe kjo ju kishte shkaktuar stres dhe probleme financiare në familje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img