Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kontrolli i pasurisë së politikanëve, gazetarja: Skandal! Kryetarin e ILDKPI e zgjedhin deputetët, çfarë investigimi do t’u bëjë ai

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e6edd2ceaf01778f401f7fed5dc83dae

Gazetarja Arianita Brahaj ka folur në lidhje me kontrollin e pasurive të politikanëve shqiptarë.

Ajo u shpreh se kontrolli i pasurive të politikanëve nga ILDKPI është një skandal i madh, pasi kryetari i këtij institucioni zgjidhet nga deputetët, ndaj ai nuk mund të jetë kurrë i pavarur.

“Ka një skandal shumë të madh. Në vitin 2018 Shqipëria mori notë pozitive sa i takon mënyrës se si legjislacioni u rregullua dhe krijoi më shumë pavarësi se si zgjidhej kryetari i ILDKPI. u vendos të merrte vetëm një mandat pa të drejtë të rizgjidhej, u vendos të hynte në fuqi një sistem i deklarimit online që publiku të bëjë një kontroll në kohë reale. Progres raporti për integrimin në BE tha se kjo është një gjë pozitive dhe dha pikë vlerësimi për luftën kundër korrupsionit. Pas një viti një grup parlamentar u vendos përsëri që të mund të rizgjidhte kreun e ILDKPI, Pra, nëse ky njeri zgjidhjet nga deputetët, çfarë investigimi do t’iu bëj deputetëve”, tha Braha në “Opinion”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img