Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
60 %
2.6kmh
20 %
Mër
18 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Konsumi i kanabisit, studiuesit japin alarmin: Po shkakton gjithnjë e më tepër të vjella të pakontrollueshme

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i ri ka zbuluar se vjellja e pakontrollueshme për shkak të përdorimit të marihuanës ka qenë në rritje në SHBA. Më shumë se një e treta e rasteve të të vjellave ishin tek njerëzit 25-vjeç apo më të rinj.

Kur të rinjtë shfaqeshin në dyert e spitalit kishin simptoma të tilla si vjellje e përsëritur me orë të tëra. Nevoja për një banjë të nxehtë ishte tek të gjithë pacientët por nuk dihet pse. Sipas mjekëve ajo me të cilën kishin të bënin ishte “Sindroma e hiperemezisë së kanabisit, ose CHS.”

Sindroma e hiperemezisë së kanabisit u bë e njohur në skenën mjekësore në 2004, kur një grup studiuesish australianë shkruan rreth 19 përdorues kronikë të marihuanës të cilët kishin episode të përsëritura të dhimbjes dhe kruajtjes së bark.

“Nuk është plotësisht e qartë se kush është i predispozuar për ta marrë atë,” tha Wang. “A është një frekuencë ose kohëzgjatje e caktuar e përdorimit? A është një potencë specifike? Apo është një lloj specifik produkti? Ne nuk i kemi ato të dhëna’’, është shprehur ai.

CHS është aq e re sa nuk ka një diagnozë mjekësore ose kod faturimi të sigurimit, duke e bërë atë “një objektiv lëvizës”, shtoi mjeku.

Një studim i vitit 2020 zbuloi se gati një në pesë persona të shtruar në spital për të vjella ciklike në SHBA raportuan përdorim të njëkohshëm të kanabisit.

Një sondazh i Peë zbuloi se shumica e të rriturve amerikanë (60%) thonë se marihuana duhet të jetë e ligjshme për përdorim mjekësor dhe rekreativ. Me një mbështetje të tillë, ka të ngjarë që edhe më shumë shtete të legalizojnë barërat e këqija në vitet në vazhdim.

Kur e bëjnë këtë, Ëang tha se shpreson që njerëzit gjithashtu të marrin parasysh rreziqet e mundshme të kanabisit, veçanërisht për të rinjtë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img