Tirana
overcast clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
90 %
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
Mër
4 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Konspiracionisti Alfred Cako: Flamurin e parë nuk e qëndisi Marigoja, është dhuratë nga Austro-Hungaria

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

137c3892472640825980dfe3ec2d2871

Konspiracionisti Alfred Cako ka komentuar në emisionin “E Diell” historinë e flamurit shqiptar.

Sipas tij, flamurin e ditës së Pavarësisë nuk e ka qëndisur Marigoja, por është dhuratë nga Austro-Hungaria, ndërsa Marigoja qëndisi flamurin e përvjetorit të parë në 1913.

“Ka debat. Marigoja ka qëndisur flamurin e vitit të parë të përvjetorit të vitit 1913. Eqrem Bej Vlora tregon tjetër gjë, thotë që flamuri është sjellë nga Korfuzi. Ka shumë kujtime të rëndësishme. Mendimi im është që shpurja e Ismail Qemalit, i cili u përcoll nga Austro –Hungarezët, të cilët e bekuan Ismail Qemalin. Ismaili i trishtuar kur po largohej nga ministri i jashtëm i Austro-Hungarisë, ai po kalonte me ushtarët e tij dhe Ismaili ishte i mërzitur dhe i ka thënë më ke dhënë një flamurë por nuk  kam shkop ku ta mbajë. Ai i tha që shkopi i flamurit shqiptar janë bajonetat tona”, tha Cako.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img