Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Kongresmeni amerikan reagon për Haradinajn, Engel: Franca ta lirojë menjëherë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1f2bde3b9fd61a378cd295dea0001756

Kongresmeni amerikan Eliot Engel është i pari zyrtar i SHBA-së që ka reaguar kundër arrestimit të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt.

Engel e konsideron veprimin e Francës si nxitës për tensionet dhe konfliktet në të ardhmen, ndërsa ka kërkuar nga autoritetet e këtij vendi lirimin e menjëhershëm të Haradinajt.

Për kongresmenin amerikan, Serbia është duke përdorur pozicionin në Interpol për të sulmuar ish-kryeministrin e Kosovës.

Reagimi i plotë i Eliot Engel:

Është e papranueshme që Serbia është duke abuzuar me Interpolin për të patur si objektiv ish-kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. Kjo nuk ka të bëjë me sundimin e ligjit apo drejtësisë. Tribunalet ndërkombëtare kanë liruar zotin Haradinaj dy herë. Ky veprim nxit tensionet dhe rrit gjasat e konfliktit në të ardhmen. Unë i bëj thirrje autoriteteve gjyqësore të Francës për të përshpejtuar procesin e zotit Haradinaj dhe lirimin e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Kreu 35 i procesit të pranimit në BE të Beogradit thotë se Serbia duhet të veprojë në” mirëbesim “për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Abuzimi i procesit të Interpolit nga Serbia është një shkelje themelore e këtij angazhimi, dhe BE-ja nuk duhet ta përparojë hyrjen e Serbisë, nëse nuk kthehet në besimi normalizimin e mirë të marrëdhënieve me Kosovën.

Shtetet e Bashkuara e vlerësojnë miqësinë e saj me Serbinë, dhe unë shpresoj se kjo marrëdhënie do të ecë përpara. Megjithatë, keqpërdorimi i Interpolit nga ana e Serbisë do të ndryshojë këtë progres.

Më në fund, Kosova ka një histori shumë të mirë pune me agjencitë e zbatimin e ligjit të SHBA-së, fqinjët e saj, si dhe faktorët e tjerë ndërkombëtarë për të ndalur kërcënimet terroriste. Ajo është vlerësuar gjerësisht kohët e fundit në ndihmesën për të çmontuar një kërcënim serioz terrorist ndaj një ekip sportiv izraelit. Kosova ka shprehur interes në bashkimin Interpolit, dhe është koha që vendi i ri duhet të pranohet për sigurinë e saj dhe për rajonin.

Lexo edhe:

Pandeli Majko kërkon përballje me Francën dhe rishikim të marrëdhënieve: Po kërkojnë luftë në Ballkan

Basha kërkon ndëprerjen e marrëdhënieve me Serbinë: Shqipëria dhe Kosova të veprojnë së bashku

Screenshot_8.png

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img